Ψήφισμα Συνέλευσης Τμήματος Φυσικοθεραπείας
Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Η Συνέλευση του Τμήματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας εκφράζει ομόφωνα την ριζική διαφωνία τους με την αιφνιδιαστική νομοθέτηση από το Υπουργείο Παιδείας, της υποχρεωτικής εγγραφής αποφοίτων Κέντρων Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης (Κολλεγίων) στον Πανελλήνιο Σύλλογο Φυσικοθεραπευτών (Π.Σ.Φ.) – Ν.Π.Δ.Δ. για να ασκούν το επάγγελμα του Φυσικοθεραπευτή στην Ελλάδα.

Διαμαρτυρόμαστε έντονα για την υποβάθμιση του επιστημονικού κύρους του Φυσικοθεραπευτή και την υποτίμηση των τίτλων σπουδών των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και μάλιστα με προκλητικό τρόπο χωρίς προηγούμενη διαβούλευση. Το επάγγελμα του Φυσικοθεραπευτή είναι νομοθετικά ρυθμιζόμενο τόσο στη χώρα μας όσο και διεθνώς και για την άσκηση του, έχουν ήδη καθοριστεί από την Παγκόσμια και Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Φυσικοθεραπευτών τα ελάχιστα κριτήρια που πρέπει να πληροί ένα πρόγραμμα σπουδών με την κάλυψη όλων των επιστημονικών πεδίων και με προεξέχουσα την κλινική άσκηση των φοιτητών, κριτήρια που πληρούν εκ του νόμου μόνο τα Τμήματα Φυσικοθεραπείας στα δημόσια ΑΕΙ της χώρας μας. Η αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων αποφοίτων Κέντρων Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης (Κολλεγίων) που αφορούν επαγγέλματα υγείας, χωρίς καμία άλλη διαδικασία αξιολόγησης των σπουδών τους εκ μέρους της Ελληνικής Πολιτείας όπως συμβαίνει με τα Ελληνικά ΑΕΙ, αντιβαίνει στο Σύνταγμα και είναι επισφαλές για τη δημόσια υγεία.

Δηλώνουμε ότι θα υπερασπιστούμε τη δημόσια, δωρεάν τριτοβάθμια εκπαίδευση και τις διεθνώς αναγνωρισμένες καλές πρακτικές της επιστήμης μας, για την απονομή της άδειας άσκησης του επαγγέλματος του Φυσικοθεραπευτή. Η Συνέλευση του Τμήματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας καλεί την Κυβέρνηση να αποσύρει την εν λόγω διάταξη και δηλώνει ότι θα συμπαρασταθεί σε όλες τις ενέργειες που θα αναλάβει ο Π.Σ.Φ. για να μην προχωρήσει η εγγραφή των αποφοίτων Κολλεγίων μέσω της συγκεκριμένης διαδικασίας.